GROFICA ELIZABETA BATHORY
Postoje mnoge legende o vampirima. Najverodostojniji su dokumenti iz 17 veka koji dokazuju postojanje grofice Elizabete Bathory, najkrvožednije vampirice svih vremena.
Grofica Bathory rodjena je 1560 godine u jednoj od najstarijih i najbogatijih porodica u Transilvaniji. Imala je puno moćnih rodjaka, kardinala, princezu i bratića koji je bio Madjarski premijer. Najpoznatiji pripadnik porodice Bathory bio je Poljski kralj Stefan (1575 - 1586).
Elizabeta Bathory udala se u 15 godini za grofa Ferencza Nasdasdya. Zajedno su živeli u dvorcu Csejthe u Madjarskoj. Grof Nasdasdya (sada Nasdasdya - Bathory) puno je vremena provodio u ratovima zaradivši nadimak '' Crni heroj''. Dok je grof ratovao, Elizabeta se upoznala sa okultnim preko sluge Thorka.
Mlada grofica je čak pobegla sa tamnim slugom ali se brzo vratila a Ferenz joj je oprostio. U to vreme je već počela mučiti sluškinje uz pomoć svoje stare dadilje Iloone. Tamnim obredima su se pridružili i domar Ivan Ujvary, sluga Thork i dve veštice Darvula i Dorottya .
1600 godine grof Ferenz umire i legenda o Elizabeti Bathory počinje da postaje stvarnost. Grofica je bila lepa i tašta i starenje je plašilo više od svega. Jednog jutra je sluškinja češljajući slučajno počupala groficu. Elizabeta je udarila toliko jako, do krvi. Krv mlade sluškinje je isprskala groficine ruke , a ovoj se učinilo da je njena koža poprimila svežinu i mladost devojke. Naredila je Thorku i domaru da rščereče sluškinjui iscede njenu krv u veliki kotao. Elizabeta Bathory se okupala u kotlu punom krvi zbog lepote vlastitog tela.
Tokom sledećih 10 godina sluge su dovodile nove devojke ya rituale i krvave kupke i jedna je nesudjena žrtva pobegla. Tajna je procurela i vlast je saznala za grozote koje su se godinama odbijale u dvorcu Csetje. Madjarski kralj Matija naredjuje grofu Cuyorgiju Thurzu, upravniku provincije, da osvoji zamak. U samom dvorcu je nadjena jedna mrtva devojka bey krvi, u podrumima nekoliko živih, dok su ispod dvorca, u katakombama nadjeni ostaci 50 žrtava.
Elizabeta je stavljena u kućni pritvor, a sudjenje je održano 1611 godine u Bitcsu. Grofica je odbila priznati krivicu ili tvrditi nevinost. Ceo prepis sudjenja danas postoji sačuvan u Madjarskoj. Domar Ivan Ujvary svedočio je o ubistvu 37 neudatih devojaka, od kojih je 6 on sam doveo u dvorac. Žrtve su bile zavezane i isečene makazama. Elizabetina dadilja je posvedočila o mučenju i ubistvu 40 devojaka.
Svi umešani u ubistva, osim grofice i veštica su pogubljeni. Sud nikada nije osudio Elizabetu Bathory za zločine. Grofica je živa zazidana u zamku, ostavljena je samo mala rupa kroz koju joj je davana hrana. 1614 godine jedan od stražara poželeo je videti tu poznatu lepoticu i našao je mrtvu.
Postoji povezanost izmedju Bathorya i Drakula. Zapovednik ekspedicije koja je pomogla grofu Drakuli da se domogne trona u Transilvaniji zvao se Stefan Bathory. Imanje porodice Drakula, zamak Fagaras prodan je porodici Bathory za vreme Elizabete. Obe porodice imale su simbol zmaja u porodičnom grbu.